Trochę historii
Joseph Pilates urodził się w Niemczech, w miejscowości Mӧnchengladbach w 1883 roku. Cierpiał na wiele przewlekłych schorzeń, m. in. astmę, krzywicę, reumatyzm. Mimo słabego zdrowia był osobą bardzo aktywną fizycznie: uprawiał gimnastykę, kulturystykę. W wieku 14 lat jego mięśnie były tak ukształtowane, że pozował do rysunków anatomicznych. W 1912 roku podróżował po Anglii podejmując różne prace: występował w cyrku, był instruktorem samoobrony dla służb Scotland Yard’u, był zawodowym bokserem. Interesował się filozofią Wschodu: jogą, medytacjami Zen, podziwiał i wzorował się na ćwiczeniach starożytnych Greków i Rzymian.
W czasie I wojny światowej został internowany do obozu Lancaster razem z innymi Niemcami. W obozie kontynuował ćwiczenia, dodatkowo zachęcał współinternowanych do aktywności fizycznej. Za nadzwyczajny został uznany wpływ jego programu ćwiczeń na matach- w 1918 roku podczas epidemii grypy w obozie zginęły tysiące ludzi, żadna z osób uczestniczących w jego programie ćwiczeń nie zachorowała na grypę.
Pod koniec wojny został przeniesiony do obozu w Isle of Man gdzie mógł wykorzystać swoją wiedzę w szpitalu, gdzie pracował jako pomoc medyczna. W ramach rehabilitacji stosował sprężyny mocowane do końca łóżka szpitalnego oraz obręcze z beczek, które umożliwiały pacjentom trening z oporem. Przyczyniło się to do powstania w późniejszym czasie wielu przyrządów, które są wykorzystywane do tej pory, m.in. Reformera, magic circle. Po wojnie Pilates wrócił do Hamburga w Niemczech, gdzie rozpowszechniał ćwiczenia według swojej metody. Szczególnie popularne były one w środowisku tancerzy, przede wszystkim dzięki Rudolfowi von Laban, Hany Holm, Marcie Graham i Georgowi Balanchine, którzy wprowadzili do swojej metody nauki tańca elementy ćwiczeń Pilatesa. Sukcesy trenerskie Pilatesa sprawiły, iż rząd niemiecki zaprosił Josepha do wyszkolenia nowej armii. Prawdopodobnie propozycja ta spowodowała, że Pilates zdecydował się opuścić Niemcy i zamieszkać na stałe w Stanach Zjednoczonych. Innym motywem decyzji o wyjeździe była propozycja treningów boksera Maxa Schmellinga.
W drodze do Stanów poznał Clarę, która wkrótce stała się jego żoną. Wkrótce po przyjeździe do Nowego Jorku razem z Clarą otworzył swoje pierwsze studio w budynku „New York City Ballet”, które funkcjonuje do dziś. W jego studio ćwiczyli tancerze, gimnastycy, aktorzy, sportowcy.
Pilates nazwał swoja metodę „Contrology” czyli kontrologią. Pilates definiował kontrologię jako „ kompleksową integrację ciała, umysłu i ducha”, równowaga między ciałem, a umysłem według niego prowadzi do dobrego zdrowia. Pilates napisał dwie książki: „Your health” oraz „Return to Life Through Contrology”, w których przekazywał swoją filozofię. Klara i Joseph rozwijali metodę aż do śmierci Josepha w 1967 roku.
Mimo śmierci Pilatesa metoda ta stawała się coraz bardziej popularna. Jego żona prowadziła jeszcze studio ćwiczeń przez kolejnych 10 lat, aż do swojej śmierci w 1977 roku. Joseph i Klara wykształcili swoich następców, którzy propagowali metodę w wielu krajach. Do najbardziej znanych należą: Kathy Grant, Romana Krzyżanowska, Lolita San Miguel, Ron Fletcher i Alan Herdmann. W ciągu swojego życia Pilates wymyślił 600 ćwiczeń, które można wykonywać na macie lub na specjalnym sprzęcie.
Maszyny do ćwiczeń Pilates zostały zaprojektowane tak, aby harmonijnie rozwijać całe ciało. Pilates zwracał szczególną uwagę na prawidłową pozycje wyjściową do ćwiczenia, technikę
ułożenia ciała podczas ruchu. Uważał iż kilka ćwiczeń, wykonanych w skupieniu, w zrównoważonej sekwencji przynosi więcej korzyści, niż godziny treningów w nieskorygowanym układzie ciała, bez świadomiej kontroli ruchów. Obecnie, dzięki wielu badaniom nad techniką ćwiczeń Pilates ćwiczenia te zostały udoskonalone, tak aby ich wpływ na ciało człowieka był jeszcze lepszy.
„Sprawność fizyczna to pierwszy warunek szczęścia. Nasza interpretacja sprawności fizycznej to osiągnięcie i utrzymanie jednolicie rozwiniętego ciała ze zdrowym umysłem, w pełni zdolnym do naturalnego, łatwego i satysfakcjonującego wykonywania wielu różnorodnych codziennych zadań ze spontaniczną radością i przyjemnością.” – Joseph Pilates
Fragment artykułu: Małgorzata Łaczek – Wójtowicz i wsp. :„Pilates- metoda holistycznego treningu ciała”. Konferencja Naukowa „Człowiek w zdrowiu i chorobie” 2012. PWSZ Tarnów